Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak na nás působí barvy?

23. 6. 2008

Barvy hrají v lidském životě důležitou roli. Ovlivňují naši náladu, zdraví i komunikaci. A každý s nimi pracuje více či méně vědomě. Naše pocity se odráží v tom, jakými barvami se obklopujeme doma i v zaměstnání, kam rádi chodíme na procházku (do lesa či k vodě?).Obrázek “http://st.blog.cz/i/interesting.blog.cz/obrazky/2753944.gif” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

.:Není barva jako barvy:.
Podle toho, jaké barvy volíte, také zkušený odborník pozná, jak jste na tom po zdravotní i psychické stránce (například při barevné terapii Aura-Soma). A dokáže navrhnout i účinnou léčbu případných potíží. Takové metody jsou léty prověřené. Využívání účinků barev je totiž staré jako lidstvo samo. V knihách čínských císařů o tom existují celé pasáže a také už ve starém Egyptě byly známé barevné chrámy.

.:Červený kostýmek? Nikdy!:.
Každá mince má ale dvě strany. Preferování jedné barvy na úkor ostatních, nebo naopak její definitivní zapuzení, může znamenat, že ve vašem životě panuje emoční nerovnováha. Zkuste se zamyslet. Vyhýbáte se některým barvám? Běhá vám mráz po zádech při představě, že byste si pořídila třeba zelenou pohovku do obýváku nebo spala v růžovém povlečení a při nákupech automaticky přecházíte kousky oblečení laděné do modra?

Pokud jedna barva schází, je možné, že existuje ve vašem životě něco, co nedokážete přijmout. Co to znamená? Například, odmítáte-li modrou barvu, máte asi problémy s komunikací a tvořivostí. A na druhou stranu, pokud vaši zelenou skříň plní jen zelená trička a v zeleném botníku jsou naskládány pouze zelené lodičky, jste pravděpodobně hodně žárlivá, sobecká, nemáte ráda změny a příliš se ohlížíte do minulosti. Jinými slovy. Je-li něčeho příliš nebo zase málo, extrémně se to odrazí i v rysech chování.

barvy1

.:Nejčastější interpretace barev:.

  • Bílá je znamením čistoty, pořádku, nevinnosti.
  • Modrá znamená tvořivost, komunikaci, upřímnost.
  • Červená představuje materiální svět, odvahu, postavení v životě, vášeň, agresivitu, nebezpečí, tělesnou sílu a vitalitu.
  • Zelená zahrnuje emoce včetně lásky a sympatií, vztahy, harmonii, svobodu.
  • Hnědý odstín podporuje stabilitu a soustředěnost, tradici, pořádek, nápaditost a péči.
  • Žlutá barva znázorňuje bohatství, optimismus, uvolnění, hojnost, spiritualitu, potěšení a volný čas.
  • Černá má v sobě hlubokou sílu, znalost sebe sama, bystrost a úsudek, ale i vzdor, vnitřní konflikt, samotu.
  • Oranžovou barvou vyjadřujeme svou sexuální energii, smyslovost, štěstí, teplo, optimismus, bohatství, přátelství.
  • Fialové patří porozumění, duchovní rozvoj, víra, tajemno, osobitost, idealismus.